Stalo se u nás

Odhalení pamětní desky škpt. Ladislavu Říhovi

V pondělí 21. října byla slavnostně odhalena pamětní deska, rodákovi z naší obce, štábnímu kapitánu Ladislavu Říhovi, příslušníkovi 311. bombardovací perutě RAF, který padl 3. března 1942 při návratu z náletu na německý přístav Emden. Bombardér Wellington, sestřelený u Nizozemska německým letadlem, se zřítil do moře s celou pětičlennou posádkou.

Pavel Šmidrkal přivítal přítomné hosty před budovou Obrazárny Špejchar. Slavnostního aktu se zúčastnil přidělenec obrany Spojeného království Velké Británie plukovník Andrew Shepherd, náčelník Vojenské kanceláře prezidenta republiky plukovník Zdeněk Jakůbek, velitel posádkového velitelství Praha plukovník gšt. Milan Virt a další představitelé armády. Čestnými hosty byli veteráni 2. světové války – generál Miloslav Masopust, plukovník Pavel Vranský a další.

Pamětní desku odhalil starosta obce Ladislav Stejskal společně s plukovníkem Pavlem Vranským a plukovníkem Milanem Virtem. Poté hosté uctili památku položením smutečních věnců a kytic.
Starosta obce ve svém projevu připomněl vojenskou čest, hluboký pocit vlastenectví a velikou morální sílu škpt. Ladislava Říhy, která ho vedla k opuštění protektorátu a riskování vlastního života v boji s nacistickým nepřítelem. Po projevech plukovníka Milana Virta a plukovníka Pavla Vranského, jenž u 311. bombardovací perutě působil od roku 1943 a patří mezi deset posledních veteránů, byli hosté pozváni na koncert Žesťovného kvintetu Ústřední hudby AČR.

Nebývalému zájmu se těšila i beseda s válečnými veterány, jíž se zúčastnili žáci základní školy ze Želče a z Malšic a místní obyvatelé.

Odhalení pamětní desky škpt. Ladislavu Říhovi Odhalení pamětní desky škpt. Ladislavu Říhovi Odhalení pamětní desky škpt. Ladislavu Říhovi